Preliminary Agenda

All Conference sessions will be held at the Tampa Convention Center and Marriott Waterside Hotel.

Technical Sessions coming soon. Check back for more details!

Agenda At-A-Glance
  Sunday
Dec 3
Monday
Dec 4
Tuesday
Dec 5
Wednesday
Dec 6
Thursday
Dec 7
am   Training Sessions General Session Technical Sessions Group Breakfast
General Session
noon   Open Lunch Group Luncheon at Tampa Marriott Networking Lunch in Exhibit Hall Open Lunch
pm New! Registration
3-6:00p
Training Sessions General Session Technical Sessions  
evening   Welcome Reception /
Exhibit Hall Opens
Networking Reception    
Detailed Agenda
Sunday, December 3
3:00pm-6:00pm Exhibitor & Attendee Registration Tampa Convention Center / West Foyer
Monday, December 4
7:00am-7:00pm Exhibitor & Attendee Registration Tampa Convention Center / 2nd Floor
8:30am-10:00am Training Sessions Tampa Convention Center / Rooms 11-17
10:00am-10:30am Refreshment Break Tampa Convention Center / Rooms 11-17 Foyer
10:30am-12:00pm Training Sessions Tampa Convention Center / Rooms 11-17
12:00pm-1:30pm Lunch on Own  
1:30pm-3:00pm Training Sessions Tampa Convention Center / Rooms 11-17
3:00pm-3:30pm Refreshment Break Tampa Convention Center / Rooms 11-17 Foyer
3:30pm-5:00pm Training Sessions Tampa Convention Center / Rooms 11-16
5:15pm-7:30pm Opening of Exhibits / Poster Session
Presentations / Networking Reception
Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
Tuesday, December 5
7:00am-7:00pm Exhibitor & Attendee Registration Tampa Convention Center / 2nd Floor
7:00am-8:00am Continental Breakfast Tampa Convention Center / Ballroom A Foyer
8:00am-9:40am General Session Tampa Convention Center / Ballroom B-D
9:30am-7:30pm Exhibit Hall Open Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
9:40am-10:10am Refreshment Break Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
10:10am-12:00pm General Session Tampa Convention Center / Ballroom B-D
12:00pm-1:15pm Group Luncheon
AFRL Material and Manufacturing 100 Year Anniversary Presentation
Col. Charles D. Ormsby, Acting Director, Material and Manufacturing Directorate, Air Force Research Laboratory, Wright-Patterson Air Force Base
Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom
1:15pm-2:00pm DMSMS Keynote Speaker
Mr. Terrence (Terry) Emmert, Deputy Assistant Secretary of Defense for Material Readiness, Logistics Material & Readiness (LM&R)
Tampa Convention Center / Ballroom A
2:00pm-3:00pm OSD Executive Panel
Moderator: Mr. Robert A. Gold, Director, Engineering Enterprise Office of the Deputy Assistant Secretary of Defense for Systems Engineering
Tampa Convention Center / Ballroom A
3:00pm-3:30pm Refreshment Break Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
3:30pm-4:30pm Warfighter/PSM Panel
Back up Service Leads / Industry

Moderator: Mr. William (Bill) Kobren, Center Director, Defense Acquisition University, Logistics and Sustainment Center
Mr. Ken Watson, Deputy Assistanct Secretary for Defense for Maintenance Policy and Programs (Readiness)
Mr. Jason Hamilton, Professor of Information Technology, Defense Acquisition University
Mr. Mark Fabro, Lofty Perch Inc.
Dr. Brian Cohen, Cyber/SCRM, Research Staff Member, Information Technoogy and Systems Division, Institute for Defense Analysis
Tampa Convention Center / Ballroom A
5:30pm-7:30pm Networking Reception / Poster Session Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
Wednesday, December 6
7:30am-5:00pm Exhibitor & Attendee Registration Tampa Convention Center / 2nd Floor
7:30am-8:30am Continental Breakfast Tampa Convention Center / Meeting Rooms 11-17 Foyer
8:30am-10:00am Concurrent Sessions Tampa Convention Center / Meeting Rooms 7-17
DMSMS Training for Practitioners and Managers
Lead: Mr. Tracy Daubenspeck
Tampa Convention Center / Meeting Room 7-9
Parts Management Success Stories
Lead: Mr. Willie Brown
Tampa Convention Center / Meeting Room 11
New and Innovative Solutions in DMSMS
Lead: Mr. Greg Colvin
Tampa Convention Center / Meeting Room 12
Collaboration as a Key to Success
Leads: Mr. John Stockinger / Ms. Suzanne Schwitalla
Tampa Convention Center / Meeting Room 14
Innovative Obsolescence Management Strategies
Lead: Ms. Jaclyn Pennington
Tampa Convention Center / Meeting Room 15
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 2)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 16
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 1)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 17
10:00am-10:30am Refreshment Break Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
10:30am-12:00pm Concurrent Sessions Tampa Convention Center / Meeting Rooms 7-17
Parts Management Success Stories
Lead: Mr. Willie Brown
Tampa Convention Center / Meeting Room 11
New and Innovative Solutions in DMSMS
Lead: Mr. Greg Colvin
Tampa Convention Center / Meeting Room 12
Collaboration as a Key to Success
Leads: Mr. John Stockinger / Ms. Suzanne Schwitalla
Tampa Convention Center / Meeting Room 14
Innovative Obsolescence Management Strategies
Lead: Ms. Jaclyn Pennington
Tampa Convention Center / Meeting Room 15
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 2)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 16
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 1)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 17
12:00pm-1:30pm Networking / Buffet Lunch Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
1:30pm-3:00pm Concurrent Sessions Tampa Convention Center / Meeting Rooms 7-17
DMSMS Training for Practitioners and Managers
Lead: Mr. Tracy Daubenspeck
Tampa Convention Center / Meeting Room 7-9
Parts Management Success Stories
Lead: Mr. Willie Brown
Tampa Convention Center / Meeting Room 11
New and Innovative Solutions in DMSMS
Lead: Mr. Greg Colvin
Tampa Convention Center / Meeting Room 12
Collaboration as a Key to Success
Leads: Mr. John Stockinger / Ms. Suzanne Schwitalla
Tampa Convention Center / Meeting Room 14
Innovative Obsolescence Management Strategies
Lead: Ms. Jaclyn Pennington
Tampa Convention Center / Meeting Room 15
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 2)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 16
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 1)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 17
3:00pm-3:30pm Refreshment Break Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
4:00pm Exhibit Hall Closes (Teardown Begins) Tampa Convention Center / West / Central Exhibit Hall
3:30pm-5:00pm Concurrent Sessions Tampa Convention Center / Meeting Rooms 7-17
Parts Management and Counterfeit
Lead: Mr. Willie Brown
Tampa Convention Center / Meeting Room 11
New and Innovative Solutions in DMSMS
Lead: Mr. Greg Colvin
Tampa Convention Center / Meeting Room 12
Collaboration as a Key to Success
Leads: Mr. John Stockinger / Ms. Suzanne Schwitalla
Tampa Convention Center / Meeting Room 14
Innovative Obsolescence Management Strategies
Lead: Ms. Jaclyn Pennington
Tampa Convention Center / Meeting Room 15
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 2)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 16
Obsolescence Management Best Practices and Lessons Learned (Track 1)
Leads: Ms. Robin Brown / Mr. Alan Clark
Tampa Convention Center / Meeting Room 17
Thursday, December 7
7:00am-12:00pm Registration Tampa Convention Center / 2nd Floor
7:30am-8:30am Group Breakfast / DMSMS Achievement Awards Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom
8:30am-10:00am Services / Industry DMSMS Leads Panel
Moderator: Ms. Robin Brown, OSD DMSMS Lead, Defense Standardization Program Office
Mr. Ulrich (Eric) Grotheus, Director, Independent Logistics Agency Assessment Policy, Office of the Deputy Assistant Secretary of the Navy for Expeditionary Programs & Logistics Management (ELM)
Mr. Ethan Plotkin, CEO, Legacy Equipment Manufacturing, GDCA, Inc.
Mr. Mike Kelly, AIA
Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom
10:00am-11:00am DMSMS Programming & Budgeting Best Practices Panel
Moderator: Mrs. Alyssa Robertson, Supply Chain Risk Management Branch, Electronics Engineer, Naval Surface Warfare Center, Crane
Ms. Julie Smith, General Engineer, Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), Missile Defense Agency (MDA)
Mr. Aaron Dimmick, Product Support Manager, Automated Digital Network System (ADNS), SPAWARS
Mr. Michael Harwat, T-6
Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom
11:00am-12:00pm Advanced Technology Additive Manufacturing Panel
Moderator: Mr. Greg Colvin, Technology Fellow, Additive Manufacturing, Honeywell Aerospace Advanced Technology
Mr. Michael Froning, Technical Advisor, Sustainment Technology Transition Branch, Product Support Engineering Division, Air Force Life Cycle Management Center
Dr. Justin Rettaliata, Acting Technical Warrant Holder for Additive Manufacturing, NAVSEA
Dr. Rob Carter, Director, Material Branch, US Army Research
Ms. Kelly Morris, Chief, Research and Development, Defense Logistics Agency
Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom
12:00pm-12:30pm Announcement of DMSMS 2018
Adjourn
Tampa Marriott Waterside / Grand Ballroom